A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltár időszaki kiállításához /2011. május 25. - 2012. február 28./ kapcsolódik e blog. A „Hősök voltak mindannyian...” címet viselő tárlat a Nagy Háború időszakát öleli fel, és elsősorban Jász-Nagykun-Szolnok megyére fókuszál.
A blogon levéltári anyagok, naplók, családi történetek, fényképek, filmek, zenék, könyvek segítségével tárjuk szélesebbre a levéltár kapuit...
Facebook-közösség
Levéltárunk
Ha felkeltettük érdeklődését Levéltárunk munkája iránt, kérjük, látogasson el honlapunkra:
Új sorozatunkban a Nagy Háború időszakának polgármestereit mutatjuk be. Összesen 6 város - Szolnok, Jászberény, Karcag, Kisújszállás, Mezőtúr, Túrkeve - első emberéről írunk.
Szolnok - dr. Harsányi Gyula (1864-1934)
Az életrajz megírásakor szembesültünk azzal a problémával, hogy a Szolnoki fejek c. könyv (Hirn-Zsadányi, 1928) adataiban említett szolnoki születési hely nem stimmelt. Pontosabban: a születési anyakönyv bejegyzései között nem találtuk a Harsányi nevet. A középiskolás éveire szintén nem találtunk adatokat ilyen név alatt.
Végül az 1895-ben kiadott „Századunk névváltoztatásai…” c. munkában találtuk meg kérdésünkre a magyarázatot: 1882-ben Hooz-ról Harsányira magyarosított a család.
Harsányi Gyula (Hoóz Gyula János néven) 1864. szeptember 16-án született Szolnokon. Édesapja János, édesanyja Rédl Paulina.
A helyi Ferences Gimnáziumban végzi a középiskolát, majd ügyvédnek tanul. Diplomáját 1891-ben szerezte meg. Hazatér Szolnokra, itt kezdi el ügyvédi munkáját.
Ugyanebben az évben (november 14-én) feleségül veszi Elek Erzsébetet, akitől négy gyermeke születik: 1. Ernő (1892-?; Przemysl védőjeként esett hadifogságba. Hazatérőben 5 éves hadifogságából, Omszkban, tífuszban halt meg. 2. Gyula (1895-1919; a románok ágyúzása következtében szenvedett halálos sérülést. 3. Tibor (1898-1945). 4. Anna (1900-1947); férje: Selyem Dezső.
A Nagy Háború évei alatt végig (egészen pontosan 1911 és 1918 között) ő Szolnok város polgármestere (tevékenységéről, Szolnok város Nagy Háború alatti éveiről megjelenés alatt áll egy írás).
A háború időszaka nem múlt el nyomtalanul a nehéz időkben a várost vezető Harsányi Gyula felett: Ernő és Gyula sorsa mellett 1915-ben elvesztette testvérét, Bálintot, aki Szolnok város árvaszéki ülnöke, az árvaszék helyettes elnöke volt, unokaöccsét, Bélát, aki hősi halált halt.
1918-ban lemondatják állásáról, ám a politikai élettől nem szakad el: a városi képviselő-testület és a vármegyei közgyűlés tagja. 1934-ben hunyt el. A mai Pólya Tibor utca 1950 előtt az ő nevét viselte.